Dobra ziemia inspektowa jest w stanie zapewnić hodowli pomyślne rezultaty. Do tej pory używano powszechnie ziemi powstałej z przegniłego nawozu z pod inspektów, była to zatem ziemia gnojowa, a jako taka składająca się z samej próchnicy, mało pożywna i zbyt lekka. Używając jej ogrodnicy osiągają dobre rezultaty, to jednak nie da się zaprzeczyć, że ziemia ta nie jest dobra, a przynajmniej nie dla wszystkich roślin odpowiednia. Konieczną przez to rzeczą jest przygotowanie dla hodowli roślin pod szkłem kilku gatunków ziemi, aby zapewnić roślinom to, co im istotnie jest potrzebne.
Dla rzodkiewki, marchwi, pietruszki i kopru dobra będzie ziemia gnojowa, do wszystkiego obecnie polecana. Dla rozsad kapuścianych, kalafiorów, ogórków, melonów, sałaty i innych lepsza będzie mieszanina gnojowej z dużą domieszką gliny i krowieńca. Dla truskawek, szczawiu, szczypioru, kalarepy, boćwiny okaże się najwłaściwsza ziemia gliniasta otrzymana z darni, tak zwana darniowa z dużą domieszką drobnego świeżego nawozu końskiego i dodaniem nieco piasku. W ogóle do wszystkich mieszanin dobrze jest dla zasilenia dodać pewną część świeżych nawozów.
Jak widać z tego, w gospodarstwie inspektowym potrzebne są trzy gatunki ziemi: lekka inspektowa, czyli gnojowa; średnia kompostowa, składająca się z gnojowej, darniowej i krowieńca; na koniec ciężka, czyli darniowa z domieszką świeżego nawozu końskiego i piasku. Uniwersalna zaś będzie ziemia kompostowa, specjalnie przyrządzona. W tym celu należy przeznaczyć odpowiednie miejsce, gdzie będziemy gromadzili następujący kompost: warstwa nawozu końskiego drobnego, warstwa gliny urodzajnej, na to krowieniec (obornik); dalej ponownie glina, następnie nawozy inne a szczególniej ptasie, o ile takowe są do rozporządzenia. Każdą z tych warstw trzeba przesypać miałem wapiennym i w miarę możności polewać nawozem kloacznym. Po roku leżenia gromadę należy przerobić i brać do użytku – będzie to ziemia wyborna do inspektów.
Ciężką ziemię otrzymamy z darni zbieranej na gruncie gliniastym. Warstwy tej darni przełożyć obornikiem, po roku przerzucić gromadę, darń posiekać na drobne kawałki i w takim stanie używać do wszelkich mieszanin lub wprost do inspektu. W ogóle trzymać się trzeba zasady używania ziemi w bryłkach, nie arfowanej. Do rozsad kapuścianych dobrze jest dodać do ziemi drobnego węgla drzewnego, a w szczególności mchu siekanego. Obok ziemi potrzebny jest spory zapas piasku rzecznego, lecz w braku tego można użyć gruntowego, przed użyciem należy go jednak dobrze przepłukać, aby oczyścić z mułku, który przyczynia się do powstawania w inspekcie pleśni.